Blog

Selanik

Selanik kumaş, günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen kumaş türlerinden bir tanesidir. Özellikle kazak üretiminde sıkça karşılaştığımız bu kumaş türünün iki yüzü de farklı görünüme sahiptir.

Dolayısıyla ön ve arka yüzlerinin görünümü aynı değildir. İnce ve kalın olarak üretilebilen bu kumaşlar çift katlı örme kumaşlar arasındadır. Günümüzde özellikle kazak gibi dış giyim ürünlerinde çokça karşımıza çıkan bu kumaş türü, ekonomik olması dolayısıyla da çokça tercih edilmektedir. Oldukça uygun fiyata satın alınabilen bu kumaş ile üretilmiş bu ürünler ile her türlü mağazada karşılaşmak mümkündür.

Ayrıca Selanik kumaşlar çift katlı olmaları dolayısıyla oldukça sıcak tutan bir yapıya sahiptirler. Bu yönüyle de özellikle kış aylarında tercih edilen kıyafetlerin üretiminde kullanılırlar. Selanik kumaşlar, bu kumaştan üretilen kazaklardan da bilindiği gibi çok esnek ve elastik değildirler. Dolayısıyla çok fazla çekiştirilmesi gibi durumlarda ilmek atma, yıpranma ve yırtılma gibi durumlarla karşılaşılması söz konusudur. Ayrıca Selanik kumaşlar yüksek ısılarla karşılaştıkları durumlarda gevşeme özelliği gösterirler. Yine bu kumaş ile üretilen kazaklardan da bilindiği gibi, bu ürünleri çok yüksek sıcaklıklarda yıkamamak gereklidir.

Yüksek ısılarla karşılaşmaları sonucunda esneme ve şekillerini kaybetme gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden bu kumaşların yıpranmaması, solmaması ve zarar görmemesi açısından 40 derecenin altında yıkamak en doğrusudur. Selanik kumaşlar farklı kalınlıklarda üretilebilmektedirler. Bu yönüyle çokça kullanım alanı mevcuttur. Selanik kumaşları hemen hemen her üründe görmek mümkündür.

Kadın, erkek ve çocukların hem iç hem de dış giyiminde sıkça kullanılır. Bu yönüyle ise en çok ceket, hırka ve kazak gibi özellikle kışın sıcak tutması amacı ile üretilen ürünlerde kullanılır. Yine aynı şekilde eşofmanlar, sweetler gibi günlük giyim ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Selanik kumaşlar el işçiliği ile üretilebildiği gibi, makinalar ile de üretilebilmektedir. Selanik kumaşın tam Selanik ve yarım Selanik olmak üzere iki tane de çeşidi bulunmaktadır. Tam Selanik kumaşlar ile iri örgülü kumaşlar üretilebilmektedir.

Dolayısıyla tam Selanik kumaşlar, kalın bir yapıya sahiptirler. Tam Selanik kumaşta iki sıra bulunmaktadır. Birinci sırada alt silindirdeki iğneler ilmek, üst silindirdeki iğneler ise askı oluşturur. İkinci sırada ise birinci sıradaki işlemin tam tersi uygulanır ve alt silindirdeki iğneler askı oluştururken, üst sıradaki iğneler ilmek oluşturur.

Selanik kumaşların bir diğer çeşidi ise yarım Selanik kumaştır. Yarım Selanik kumaşlar ile tam Selanik kumaşların farkı yarım Selanik kumaşta oluşan ilmeklerin tam Selanik kumaşta oluşan ilmeklere göre daha ince ve küçük olmasıdır. Görüldüğü gibi Selanik kumaşlar hem ekonomik ve kolay ulaşılabilir olmaları hem de özellikle kış aylarında oldukça sıcak bir koruma sağladıkları dolayısıyla sıkça tercih edilmektedirler.

Ayrıca Selanik kumaşın birçok çeşidi ve türü olmasından dolayı da sıkça tercih edilmektedir. Tüm bu özellikleri dolayısıyla Selanik kumaş ile üretilen kıyafetlerin terletip terletmeyeceği de merak konusudur. Bu konuda ise şu söylenebilir; Terletme konusu kumaşın cinsine, çeşidine, kalınlığına göre değişmektedir. Dolayısıyla Selanik kumaş ile üretilen giysileri kışın giymek oldukça sıcak tutacağı gibi yazın giymek ise terlemeye yol açabilir. Siz de Selanik kumaş ile üretilen giysileri tercih ederek kışı oldukça sıcak bir şekilde geçirebilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da 23 yıllık tecrübemize güvenebilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir