Blog

Jakar

Jakarlı kumaş, ipliklerin belirli yöntemlerle bir araya getirilmesi ile üretilen kumaştır. Belirli türdeki iplikler bir araya getirilerek işlenirler ve jakarlı kumaş üretilir. Pamuk, yün, ipek, keten gibi maddeleri bir araya getirilerek oluşturulan jakarlı kumaş, kendi ile aynı adı taşıyan makineler ile üretilir. Bu kumaşlar kumaş dokuma veya örme metodu ile üretilebilirler.

Jakarlı kumaş, bu ipliklerin birbirlerine dik olarak altlı ve üstlü bir şekilde işlenmesi ile oluşturulur. Dolayısıyla jakarlı kumaşlar dokulu bir yapıya sahiptir. Jakarlı kumaştaki en temel kural kullanılan ipliklerin birbirinin içerisinden geçirilmesi ve kumaşa özgü görüntünün yakalanmasıdır. Bu jakarlı kumaşlar, jakar adı verilen makinalarda üretilir. Jakar adı verilen bu dokuma makinalarının tarihi Türklere dayanmaktadır.

Bu makine sayesinde jakarlı kumaş üretimi çok daha kolay ve hzılı bir şekilde üretilebilmektedir. Ayrıca bu jakar makinası ile çok daha profesyonel bir şekilde üretim yapılabilmektedir. Jakar makinalarında kullanılan bu jakarlı kumaşların çok farklı kulanım alanları bulunmaktadır. Bunların başında hiç şüphesiz ev tekstili gelmektedir.

Ev tekstilinde ise en çok perde ve yastık kılıfı gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. jakarlı kumaş ile üretilen perdeler özellikle son yıllarda oldukça fazla tercih edilmekle beraber, oldukça geniş de bir kişiselleştirme seçeneğine sahiptirler.

Örneğin jakarlı kumaş ile üretilen perdenizde kullanılacak kumaşları kendiniz seçebileceğiniz gibi, yine bu perdenizde kullanılacak olan renkleri de kendiniz seçebilirsiniz. Yine jakarlı kumaşın çokça kullanıldığı bir diğer ev ürünü ise yastık ve kırlentlerdir.

Özellikle koltukların ayrılmaz bir parçası olan berjerlerde sıkça kullanılan jakarlı kumaşlar, yine satın alan kişinin isteğine göre üretilebilmektedir. Kullanılacak olan kumaşların cinsini ve rengini sizin seçebileceğiniz gibi, bu kumaşlardan üretilen kırlent ve yastık kılıflarını da dilediğiniz şekilde satın alabilirsiniz. Jakarlı kumaşların kullanıldığı bir diğer alan ise berjer ve koltuklardır.

Dokulu bir yapıya sahip olması sayesinde berjer ve koltuklarda sıkça kullanılan jakarlı kumaşların yine kullanılacak olan kumaş türünü ve rengini siz seçebilirsiniz. Ayrıca bu jakarlı kumaşlar sandalye ve pufların üretiminde de kullanılabilmektedir. Görüldüğü gibi jakarlı kumaşlar ev dekorasyonunun önemli bir kısmında kullanılabilmektedir. Dolayısıyla bu kumaşlar ev tekstil ve dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir.

Bu yönüyle birçok evde de tercih edilmektedir. Siz de evinizi dekore ederken jakarlı kumaşları tercih edebilirsiniz. Jakarlı kumaşların kullanıldığı diğer önemli bir alan ise kadın giyimidir. Jakarlı kumaşların bayan giyiminde en çok kullanıldığı yer ise nişanlık ve gelinliklerdir. Jakarlı kumaş kullanılarak üretilen bu nişanlık ve gelinlikler hem dokulu hem de güzel görüntüleri ile sıkça tercih edilmektedir ve bu yönüyle de birçok kadının tercihi olmaktadır.

Aynı şekilde jakarlı kumaşlar abiye yapımında da kullanılır. Özellikle özel günler için özel bir elbise tercih etmek isteyen kadınlar tarafından sıkça tercih edilen jakarlı abiyeler kişisel zevke göre özelleştirilebilmektedirler. Bu jakarlı kumaşlar yine özellikle tesettürlü kadınların başörtülerinde çokça kullanılabilmektedirler.

Görüldüğü gibi jakarlı kumaşların üretim alanları oldukça zengindir. Kumaşın kullanılabileceği her alanda jakarlı kumaş tercih edilebilir.

Görüntüsünün sunduğu şıklık ve zariflik ile de jakarlı kumaşlar çokça tercih edilebilmektedir. Siz de eğer hem güzel bir görüntü yakalamak hem de fark yaratmak istiyorsanız jakarlı kumaş tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir