Blog

İnterlok

İnterlok kumaşlar piyasada en çok karşılaşılan kumaş türlerinden bir tanesidir. Sadece çift plakalı yuvarlak örme makinalarında üretilirler. Bu makinaların silindir ve kapak iğnelerinin birbirlerine dik ve karşılıklı bir şekilde yerleştirilmesi ile elde edilirler.

İnterlok kumaşlar, çift katlı örme kumaş çeşitleridir. Bu kumaşlar ne kadar gerdirilirse gerdirilsin sadece sağ yönlü ilmiklerin bulunduğu gözlemlenebilir. İnterlok kumaşlar diğer bazı tumaş türleri gibi çift yüzlü bir görünüme sahip değillerdir, dolayısıyla ön ve arka yüzleri aynı görünüme sahiptirler. Fakat iki yüzü de kullanıma uygundur. Ayrıca interlok kumaşlar son derece sade bir tasarıma sahip oldukları için desen ve yüzey dizaynları sınırlıdır. Bu kumaşlar pürüzsüz bir dokuya sahiptirler.

Bunun yanı sıra interlok kumaşlar sıkı bir yapıya sahiptirler yani elastik ve esnek bir yapıda değildirler. Dolayısıyla boyut ve şekillerini koruma özellikleri yüksektir. Buna rağmen dikey yönde, yatay yöne oranla daha yüksek bir esneklik ve elastikiyet özelliğine sahiptirler. Esneklik özellikleri çok az olduğu için gerilmeye maruz kaldıklarında ilmek bir uçtan kaçma özelliği gösterebilir. Dolayısıyla yırtılmamaları ve yıpranmamaları için çok fazla esnetmemeye özen göstermek gereklidir.

İnterlok makinaları ile, diğer tek iplikli örme kumaşlara oranla çok daha yüksek gramajlı örme kumaşlar elde edilebilir. Ayrıca interlok kumaşlar çok iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptirler. Tüm bunların yanı sıra interlok kumaşlar, hacimli yapıları dolayısıyla nem alma özelliğine sahiptirler. Diğer tek ilmekli örme kumaşlara göre çok daha fazla sıcak tutarlar.

Bunun nedeni ise bu kumaşların ön ve arka yüzeyleri arasında hava bulunmasıdır. İnterlok kumaşların birçok kullanım alanı mevcuttur. Bunların başında hiç şüphesiz içlik türü ürünler gelmektedir. İnterlok kumaşlar diğer kumaşlara oranla çok daha fazla sıcak tutma özelliğine sahip oldukları için içlik pijama, içlik atlet gibi sıcak tutması amaçlanan kıyafetlerde kullanılırlar. Bu kıyafetler kişiler tarafından da çokça tercih edilmektedir.

interlok kumaşların kullanıldığı bir diğer alan ise yine yüksek ısı tutma özellikleri sayesinde battaniye, yorgan ve yastık gibi ürünlerdir. Bu ürünler interlok kumaş kullanılarak üretilerek yine özellikle kış aylarında oldukça fazla tercih edilmektedirler. İnterlok kumaşların kullanıldığı bir diğer alan ise pijamalardır. Yine aynı şekilde bu kumaş türü, özellikle kadınlar tarafından çokça tercih edilen penye gibi ürünlerin üretiminde de sıkça kullanılmaktadır. interlok kumaşın bu ve bunlar gibi birçok kullanım alanı mevcuttur. Bir üründe interlok kumaş mı yoksa ribana kumaş mı kullanıldığı ise hem ürünün esneklik ve elastikliğinden hem de ilmeklerin karşılıklı olup olmadığından anlaşılabilir.

Eğer karşılıklı ilmekler birbirlerinin karşısında iseler, bu bir interlok kumaştır. Tekstilde kullanılan diğer bir tabirle ise dolu doluya ise interlok kumaştır. Bahsettiğimiz bu interlok kumaşlar, interlok makinalarında üretilmektedirler. İnterlok kumaşın üretilebilmesi için interlok makinasının üretime hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlık aşamasında iğne seçimi, çelik seçimi ve may sıklığı ayarı, iplik gerginlik ayarı, kumaş çekim ayarı gibi gerekli ayarlar yapılmaktadır.

Bu ayarlar yapılıp makine hazır hale getirildikten sonra bir miktar numune kumaş örülmesi gerekmektedir. Daha sonra örülen bu numune kumaşın istenilen standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilir.

Bu numune üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra ise makine üzerinde gerekli ayarlar yapılır ve üretilecek ürün son kullanıcıya ulaşacak şeklini alır ve üretime başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.