Blog

Ribana

Son yıllarda tekstil sektörünün de gelişmesi ile karşımıza oldukça fazla çeşitte kumaş türü çıkmaya başladı. Her kumaş kendine özgü farklı özellikleri bünyesinde barındırdığı için farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Jakar, süprem, interlok, kaşkorse gibi kumaşların yanı sıra ringel, scuba, Selanik gibi kumaşlarda farklı alanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Bu kumaşlardan bir tanesi de ribana kumaşlardır.

Ribana kumaşlar da diğer tüm kumaş türleri gibi kendine özgü özellikler taşımakla birlikte birçok alanda da kullanılmaktadır. Belirttiğimiz gibi ribana kumaş, özellikle son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kumaş türlerinden bir tanesidir. Ribana kumaşlar çift plakalı yuvarlak örme makinaları ile elde edilirler. Bu makinalarda silindir ve kapak iğnelerinin birbirine çapraz bir şekilde yerleştirilmeleri ile oluşturulan ribana kumaşlar, çift katlı ve örme kumaşlardır.

Ribana kumaşlar diğer kumaşlara oranla oldukça esneklerdir. Özellikle enine yönde esnek olan bu kumaş türü, bu özelliği dolayısıyla yaka, etek, kol uçları, eşofman altı, iç ve dış giyimde çokça kullanılmaktadır. Yine özellikle enine esnek olması dolayısıyla ribana kumaşlar, lastik örgü isimi ile de anılırlar. Ribana kumaşlar, diğer kumaş türlerinden her iki taraflarındaki düz ve ters ilmekler sayesinde ayırt edilebilirler.

Kumaşın yapısı birbiri ardınca gelen düz ve ters ilmeklerden oluşur dolayısıyla bu ilmekler oldukça ayırt edilebilir yapıdadırlar. Ayrıca ribana kumaşlar homojen bir yapıda olmalarının yanı sıra ters ve düz ilmekler eşit olarak kullanıldığı taktirde ön ve arka yüzlerinde aynı görüntü oluşacağından çift taraflı olarak da kullanılabilirler.

Ribana kumaşların ön ve arka yüzleri arasında hava tutulduğu için ısı tutma kapasiteleri oldukça fazladır. Dolayısıyla soğuktan koruyarak sıcak tutan bu kumaş türü özellikle kışın giyilen kıyafetlerin üretiminde oldukça fazla kullanılırlar. Bu kumaş türü oldukça esnek bir yapıya sahip olduğu için yalnızca son ilmekten kaçma yaparlar. Diğer ilmeklerden kaçma yapma gibi herhangi bir durumla karşılaşılmaz. Ayrıca ribana kumaşlar kesildiği taktirde, kesildiği yerden kıvrılma yapmaz. Ribana kumaşların birden fazla türü bulunmaktadır. Bunlardan en fazla karşılaşılan ve tercih edilenleri darpus ribana kumaş, geniş pus ribana kumaş, lycli ribana kumaş, Milano ribana kumaş, double jersey ribana kumaş ve yağmur desen ribana kumaştır. Faklı çeşitlere sahip olan bu ribana kumaşların kullanım alanları da oldukça geniştir.

Ribana kumaşlar ısı tutma özelliklerine sahip olduklarından özellikle giyim sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman ribana kumaşın en çok tercih edildiği alanlardan bir tanesi de iç çamaşırıdır. Ribana kumaştan elde edilen iç çamaşırları yüksek ısı tutma özellikleri sayesinde özellikle kış aylarında son derece tercih edilmektedirler. Yine ısı tutma özellikleri sayesinde ribana kumaşlar eşofman altı ve eşofman üstü gibi kıyafetlerin üretiminde de kullanılmaktadırlar.

Aynı şekilde bu kumaş türü penye gibi giyim ürünlerinin üretiminde de kullanılmaktadır. Yine ribana kumaşın bir diğer kulanım alanı ise sportif giysilerdir. Ribana kumaşlar, yüksek esnek ve elastik özelliklere sahip olmaları dolayısıyla vücudu iyi sararlar. Dolayısıyla vücudu saran sportif kıyafetlerin üretimlerinde de sıkça kullanılırlar.

Yine aynı şekilde yüksek elastik ve esneklik özelliğine sahip olmaları dolayısıyla tişörtlerin etek kısımlarında, tişört ve penye yakalarında, kollarda, manşetlerde, örme şapkalarda ve çoraplar gibi birçok alanda kullanılırlar. Görüldüğü gibi ribana kumaşların birçok kullanım alanı mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.