Blog

Ringel

Son yıllarda kumaş çeşitliliğinde oldukça fazla artış yaşanmıştır. Çok farklı türlerde, çok farklı çeşitlerde kumaşlar üretilmeye başlanmıştır. Üretilen bu kumaşlar farklı özelliklere sahip olup, sahip oldukları bu özellikler sayesinde de farklı ürünlerin üretiminde kullanılmaktadırlar.

İnterlok, süprem, jakar, kaşkorse gibi kumaşlar da son yıllarda oldukça fazla tercih edilen kumaşlar arasındadır. Son yıllarda çokça tercih edilen bir diğer kumaş ise ringel kumaştır. Yine ringel kumaşın da bahsettiğimiz tüm bu kumaş türleri gibi kendine özgü özellikleri olup, bu özellikleri sayesinde farklı ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ringel kumaşlar yuvarlak örme makinalarında üretilirler.

Bu makinalarda elektronik programlama yöntemleri ve mekanik teknikler ile üretilen ringel kumaşların üretiminde renkli iplikler kullanılır. Kullanılan bu tekniklere ringel tekniği ve ringel tekniği ile üretilen kumaşlara da ringel kumaş adı verilir.

Ringel tekniği, yuvarlak örme makinalarında değişik renklerdeki veya değişik cinsteki ipliklerin desene uygun olarak yatay bir şekilde bir veya birkaç sıra arayla işlenmesi sonucu ortaya çıkan bir tekniktir. Bu sayede farklı kalınlıklardaki yatay çizgilere sahip olan kumaşlar üretilmektedir. Ringel kumaşların üretildiği bu makinalar 5 farklı renkteki veya cinsteki ipi destekleyebilmektedir. Yani yuvarlak örme makinasında üretilen ringel kumaşlarda en fazla 5 farklı renk kullanılabilmektedir. Bu sayede ringel kumaşlar diğer kumaşlara oranla çok daha şık bir görünüme sahiptirler. Ringel kumaşların esnekliği ve elastiklik özelliği ise çok fazla bulunmamaktadır. Yani bu kumaşlar esnek yapıya sahip değillerdir. Dolayısıyla çok fazla zorlanmaları gibi durumlarda ilmek atması gibi problemler ile karşılaşılabilir. Ayrıca bu kumaşlar kesildikleri yerden kıvrılma da yaparlar. Bu kıvrılma diğer kumaşlara oranla daha küçüktür.

Ringel kumaşlar çok yüksek ısılara da dayanıklı değillerdir. Özellikle yüksek ısılarda yıkanmaları sonucunda çekme, ilmek atması gibi problemlerle karşılaşılan bu kumaşları yüksek ısı ile yıkamamak son derece önemlidir. Rengarenk bir şekilde üretilebilen bu kumaşların maliyetleri de diğer kumaşlara oranla daha düşüktür. Bu sayede çok daha ucuza satın alınabilmektedir.

Yine bu yönüyle ringel kumaş kullanılarak üretilen ürünlerin satış alanı oldukça geniştir. Her yerde bulunabilen bu ringel kumaşın kulanım alanları da son derece yaygındır. Ev tekstili, iç ve dış giyim, boyun atkısı, şal, bere ve bunlar gibi birçok ürünün üretiminde ringel kumaş kullanılabilmektedir. Bu bakımdan ise en çok kullanıldığı yerler tişörtlerdir. Özellikle polo yaka olarak adlandırılan tişörtlerin üretiminde çokça kullanılan bu kumaşlar diğer türdeki tişörtlerin üretiminde de kullanılmaktadır.

Hemen hemen tişört satılan her yerde bu kumaş türü ile üretilen tişörtlere rastlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde ringel kumaşların çokça kullanıldığı bir diğer alan ise kazaklardır. Özellikle kış aylarında yüksek ısı tutma özelliğine sahip olmaları dolayısıyla ringel kumaşlar, kazak üretiminde de sıkça kullanılırlar. Tişört ve kazak üretiinin yanı sıra, bere, şal, boyun atkısı ve eldiven gibi ürünlerin üretiminde de ringel kumaşlar sıklıkla kullanılmaktadır.

Yine burada da bu kumaş türünün yüksek ısı tutma özelliğine sahip olması bu ürünlerin üretiminde kullanılmasının birinci faktörüdür. Ringel kumaşlar iç çamaşırı üretiminde de kullanılabilmektedirler. Bu iç çamaşırları özellikle renkli iç çamaşırı seven kişiler için üretilmektedir.

Fakat ringel kumaşların esneklik ve elastiklik özellikleri çok fazla olmadığı için iç çamaşırı üretiminde kullanımları çok fazla yaygın değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.