Blog

Teknik Kumaşlar

Son yıllarda karşımıza çıkan en kapsamlı kumaş türlerinden bir tanesi de teknik kumaşlardır.

Teknik kumaşlar birçok kumaş türünü kapsamaktadır. Bu kumaş türlerinden ilki antibakteriyel kumaşlardır. Hastane, laboratuvar ve klinik gibi ortamlarda kullanılan bu kumaşların üretim süreçleri oldukça meşakkatlidir. Makineler aracılığı ile üretilen bu kumaşların kullanım alanları özel olduğu için üreim süreçlerinde de bir takım detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Bu ürünleri üretirken yapıları ve kullanıldıkları yerler açısından sıcaklık ve nem gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anti bakteriyel özellik sağlayan bu tekstil ürünleri mikro organizmaların neden olduğu olumsuzlukları azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bu özellikleri dolayısıyla özel üretim teknikleri ile üretilmektedirler. Anti bakteriyel özellik taşıyan bu ürünler mikroorganizmaların enfekte olmalarının engellenmesi, enfeksiyon ve hastalıkların kontrol altında tutulması, kötü durumlardan kaynaklanan koku ve lekelenme gibi istenmeyen durumların yaşanmaması, renk değişimlerinin önüne geçilmesi ve kalite kayıplarının engellenmesi gibi amaçlarla kullanılmaktadır. teknik kumaş kategorisine giren bir diğer kumaş türü ise askeri kumaşlardır.

Askeri kumaşlar, askeri alanda kullanılan kumaşlara verilen isimdir. Bu kumaş türü askerlerin ve donanmaların kullandığı elbise, çanta, bot, eldiven, kask gibi ürünlerin üretimlerinde kullanılmakta olup bu alana özel özellikler taşımaktadırlar. Bu kumaş türü çok farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Örneğin bu kumaşlar kamuflajlı bir yapıya sahip oldukları gibi zırhlı ve kurşun geçirmez bir yapıya da sahip olabilirler.

Aynı şekilde askeri kumaşlar soğuk hava şartlarına uyum sağlamak amacı ile iklimden korunma gibi özelliklere sahip olabilmektedirler.  Bu elbiseler sniper askerlerine özel olarak da üretilebilmektedirler. Bu özellikler askerlerin ve donanmaların ihtiyaç duydukları özelliklere göre değişmekte ve şekil alabilmektedir. Bu kumaş türünün üretimi de anti bakteriyel kumaşların üretimleri gibi özel süreçlerden geçmektedir.

Ayrıca bu kumaşları sadece askerlerin giydiği elbiseler olarak da düşünmemek gerekir. Yine donanmalarda kullanılan çadır, branda , tente, yelken gibi ürünlerde bu kumaş türü ile üretilmektedir. Diğer bir teknik kumaş ise alev almaz kumaşlardır. Bu kumaşlar kullanıldığı alanlar gereği alev almaz ve yanmaz bir yapıya sahiptirler.

Özellikle itfaiye erlerinin giydiği elbise, eldiven, kask, ayakkabı gibi ürünlerin üretiminde kullanılan bu kumaş türünün daha birçok da kullanım alanı bulunmaktadır. İtfaiye erleri dışında özellikle özel korunaklı alanlarda kullanılan ürünlerde kullanılan bu kumaş türünün de üretiminde birtakım faktörlere dikkat etmek gerekmektedir.

Bir diğer teknik kumaş türü ise işçi kıyafetlerinde kullanılan kumaş türüdür. Birçok iş çeşidi olması dolayısıyla bu işçi kıyafetlerinin üretimi kullanılacak olan alana göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin bu işçi kıyafetleri belediye işçilerinde ayrı, fabrika işçilerinde ayrı detaylara dikkat edilerek üretilmektedir. Mont, yelek, kıyafet, eldiven gibi işçi ürünleri bu kumaşalar ile üretilmektedir. Bu kumaşlar üretilirken dikkat edilen nokta işçinin işi yaparken zarar görememesi ve olumsuz etkilenmemesidir. Bu açıdan bu kumaş türü ile üretilen bu ürünler özel bir koruma gücüne sahiptirler. Ayrıca bu kıyafetler yine kullanılacak alana göre kamuflajlı veya fosforlu olarak da üretilebilirler.

Görüldüğü üzere teknik kumaş kategorisi teknik işlerde kullanılacak olan ürünleri kapsayıp oldukça detaylıdır. Siz de bu kumaşları temin etmek için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir