Blog

Scuba / Dalgıç

Bazı ürünlerin üretiminde kullanılan kumaş türleri özeldir. Kullanılacak olan alana özgü özellikler taşımakla birlikte, sadece o alanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu kumaşlardan bir tanesi de dalgıç kıyafetlerinde kullanılan kumaşlardır.

Neopren adı verilen ve dalgıç kıyafetlerinde kullanılan bu kumaş 1930 senesinde dupont laboratuvarlarında icat edilmiştir. icat edildikleri zaman ilk olarak duprene adını alan bu kumaş türü daha sonra neopren olarak adlandırılmıştır. Bu kumaş deniz şartlarına dayanıklı bir şekilde özel olarak üretilmektedir.

Bu kumaş üretilirken dikkat edilen ilk unsur atmosfer şartlarıdır. Deniz altındaki atmosfer deniz üstündeki atmosferden çok daha farklı ve yüksek başınçlı olduğu için bu kıyafetler bu şartlara dayanıklı bir şekilde üretilmektedir. Ayrıca bu kıyafetler sıvı ve gaz halindeki petrol ürünlerine, ozona ve tuzlu suya dayanıklı olarak üretilmektedir. Bu kumaşlar üretilirken de özel süreçlerden geçilmekte olup, belirli sıcaklık ve basınç aralıklarına dayanıklı olarak üretilmektedirler. Bu bağlamda -20 ila +120 dereceler arasındaki sıcaklığa dayanabilen bu kumaşlar, deniz altında sıcaklık ve diğer konularla ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak adına tasarlanırlar. Ayrıca bu kumaşlar kullanıldıkları alan gereği rahat olmak zorundadırlar.

Deniz altında hareket etmek normale oranla çok daha zor olduğu için bu kıyafetler deniz altında maksimum oranla rahat etmek amacıyla üretilirler. 3 milimetre kalınlığa kadar üretilebilen bu kumaşlar esnek bir yapıya sahiptirler. Esnek bir yapıya sahip olmaları dolayısıyla vücuda yapışırlar ve vücudu tam olarak sararlar. Bu sayede de hareket kolaylığı sağlayarak deniz altında rahat bir şekilde çalışmayı sağlarlar.

Neopren kumaşlar esnke olmaları dolayısıyla rahat bir hareket alanı sunmanın yanı sıra ısıyı tutma özelliğine de sahiptirler. Vücudu tam olarak saran bu kumaş türü sıcaklığın dışarıya kaçmasını engelleyerek su altındaki düşük sıcaklıklara dayanmayı sağlar. Ayrıca bu kumaşlar yine kullanıldıkları alan gereği su geçirmez olarak tasarlanırlar.

Bu sayedesu altında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmayı engellerler. Su geçirmeme özelliğine sahip olan bu neopren kumaşların rüzgar geçirmeme özelliği de bulunmaktadır. Bu özellikleri dolayısıyla su altında olduğu kadar, dalış sonrasında su üstüne çıkıldığında değişen hava şartlarına uyum sağlamaya da yardımcı olur. Bu kumaşlar dalgıçların kullandığı birçok üründe kullanılabilmektedir. Başta dalgıçların giymiş olduğu kıyafet, başlık, ayakkabı gibi ürünlerde kullanılmanın yanı sıra diğer su ve dalma sporlarında da kullanılırlar. Yine bu sporlarda kullanıldıkları zaman da spor şartlarına uygun olarak üstün bir koruma sağlarlar.

Ayrıca neopren kumaşların dalma ve yüzme sporları dışında kullanıldıkları başka alanlar da vardır. Bunların başında su ve rüzgar geçirmemesi gereken her türlü ürün, dış giyim, etek, çamaşır, ayakkabı, uyku gözlüğü, spor malzemeleri, medikal malzemeler, rüzgar sörfü elbiseleri, balıkçı kıyafeti gibi alanlar gelmektedir. Neopren kumaş kullanılarak üretilebilen bu ürünler çeşitli renk ve desenlerde üretilebilmektedir.

Neopren elbiselerin dikişleri genellikle estetik amaçlıdır. Neopren elbiselerin parçaları özel bir yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. Dolayısıyla bu ürünlerin birleştirilmesinde dikiş kullanılmaz. Su ve rüzgar geçirmeme özellikleri de bu sayede sağlanmaktadır. Yine bu kumaş türü ile üretilen elbiselerin de çeşitleri bulunmaktadır. Tam bir şekilde vücudu kaplayan neopren kıyafetler bulunduğu gibi bacak ve kol kısımlarının açıkta kaldığı neopren kıyafetler de bulunmaktadır.

Bu kıyafetlerin seçiminde ise kıyafetin kullanılacağı mevsim belirleyici olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir